Okolie & voľný čas

Niekoľko slov o vybraných pamiatkách mesta Bratislavy.

Dóm sv. Martina
Nachádza sa na Rudnayovom námestí v blízkosti Dunaja. Dóm bol korunovačným chrámom niekdajších uhorských monarchov. V rozmedzí rokov 1563 až 1830 bolo v tomto dóme korunovaných 11 kráľov a 8 kráľovských manželiek. Dóm sv. Martina je najvýznamnejšou gotickou stavbou mesta.  

Bratislavský hrad
Tento hrad už toho zažil mnoho – husitov, Máriu Teréziu, ako aj vojny 20. storočia. Cisárovná Mária Terézia tu strávila väčšinu svojho času v Bratislave a hrad v 18.storočí zrenovovala. Hrad bol počas 2. svetovej vojny bombardovaný a v 50. rokoch 20. storočia sa stal centrálnym komunistickým úradom. V súčasnosti prechádza interiér hradu rozsiahlou rekonštrukciou, avšak vonkajší hradný areál je stále prístupný verejnosti.  Je vzdialený len niekoľko minút pešej chôdze od hotela.

Primaciálny palác
Priamo za Starou radnicou sa nachádza jedna z najvýznamnejších neoklasicistických stavieb Slovenska. Palác postavil architekt M. Hefele v rokoch 1778 – 1781 pre ostrihomských biskupov, primasa Uhorska. Na čo sa často zabúda, je skutočnosť, že Slovensko nebolo až do 20. storočia nezávislou krajinou – po stáročia bolo buď časťou Uhorska alebo rakúsko-uhorskej monarchie.

Slovenské národné divadlo
Z prednej strany obklopené námestím, ktoré končí stromovou alejou tak, ako to často vidieť v malých kúpeľných mestách, Slovenské národné divadlo bolo vybudované na pôde prvého profesionálneho divadla mesta Bratislavy. To bolo postavené už v roku 1776 a v rokoch 1884 – 1886 upravené viedenskými architektami Fellnerom a Helmerom.

Michalská brána  
Michalská brána je jediná zachovaná brána z pôvodných štyroch v bratislavskom mestskom opevnení, dnes pamiatka v Starom meste.
Meno dostala podľa osady a kostola svätého Michala, ktorá bola neďaleko na predmestí. Dnes osadu pripomína len ružový náhrobný kameň, použitý v murive veže, vo výške asi tretieho poschodia viditeľný z vnútornej strany. V dnešnej dobe cez ňu vedie označenie historickej korunovačnej cesty.

 
Slovenská národná galéria
Slovenskú národnú galériu v súčasnosti tvorí komplex budov pozostávajúci najmä z tzv. Vodných kasární a novej čelnej prístavby. Vodné kasárne boli postavené ako štvorcová štvorkrídlová baroková rezidencia bývalej mestskej polície na dunajskom nábreží v rokoch 1759 - 1763 podľa návrhu architektov G. B. Martinelliho a F. A. Hillebrandta.

Pálffyho palác  
Od roku 1715 bol majetkom rodiny Pálfiovcov, dedičných bratislavských županov. Bol niekoľkokrát prestavaný, naposledy v polovici 19. storočia pre Jána Františka Pálfiho , bratislavského župana v neskoroklasicistickom štýle. Počas rekonštrukčných prác v rokoch 1981-1987 odhalil pamiatkový výskum okrem významných archeologických nálezov aj základy románskeho murovaného domu zo začiatku 13. storočia a unikátny gotický palác z asi polovice 14. storočia, ktorého fragmenty sú viditeľné aj v súčasnosti. Po náročnej pamiatkovej obnove dostala palác do užívania v roku 1988 Galéria mesta Bratislavy.

Bratislava - okolie

Hrad Devín 
Hrad Devín, ktorý stojí na mohutnom skalnom kopci nad sútokom Dunaja a Moravy, je neobyčajne pôsobivou krajinnou dominantou. Písala sa na ňom najstaršia história Slovákov a Slovenska.

Športové aktivity v Bratislave a jej okolí

Golf and Country Club Bratislava
Black & White Golf Resort Bratislava je unikátnym, verejne prístupným golfovým rezortom. Nielenže bolo v tomto rezorte vybudované prvé 9-jamkové ihrisko na Slovensku (ihrisko Park), ale taktiež je to najväčším golfovým rezortom  s 55-timi grínmi a mnohými oceneniami.   

Cyklistické výlety

Vďaka kopcovitému i rovinatému terénu ponúka Bratislava  a jej okolie skvelé možnosti na cykloturistiku.